Maros Palesch Hokej

Slušný fanúšik bezpečnostné opatrenia nepocíti

Počas blížiacich sa Majstrovstiev sveta v hokeji (29. 4. – 15. 5. 2011) v Bratislave a Košiciach bude mať na pleciach koordináciu bezpečnostných zložiek bývalý viceprezident PZ Stanislav Jankovič (1963).

Security manager si praje pokojný a bezproblémový šampionát, fanúšikov však upozorňuje na to, aby sa pripravili na prísnejšie bezpečnostné kontroly, na aké sme na hokejoch zvyknutí. Všetkým odkazuje: „Na zápasy príďte v dostatočnom predstihu, inak nestihnete ich začiatky!“

Svetový šampionát v hokeji bude najväčšia športovo-spoločenská udalosť v histórii samostatnej Slovenskej republiky. Aká je vaša rola v štruktúre organizačného výboru MS?

„Mám na starosti koordináciu bezpečnostných opatrení všetkého druhu v Košiciach a Bratislave. Nejde len o usporiadateľskú službu, ktorej úlohy vyplývajú zo zákona, ale aj o koordináciu štátnej a mestskej polície, hasičov, zdravotníkov, atď. Predpokladám, že som bol oslovený na túto funkciu vďaka skúsenostiam z mojej predchádzajúcej funkcie. Poznám problematiku policajných zložiek, poznám problematiku súkromných bezpečnostných služieb i usporiadateľských. Podstatné však je aj to, že mám veľmi dobré kontakty na polícii či u hasičov. Keď ľudí za dlhé roky poznáte osobne, komunikuje sa s nimi oveľa jednoduchšie.“

Slovensko nie je krajina, ktorej by hrozilo bezprostredné nebezpečenstvo akéhokoľvek útoku. Zmení niečo na tomto tvrdení svetový šampionát v hokeji?

„Je to pravda, že na Slovensku je pravdepodobnosť útoku počas MS nižšia. Organizáciou šampionátu však zhromažďujeme v Bratislave a Košiciach masu ľudí z celého sveta. Hráči aj diváci budú v oboch mestách pod drobnohľadom médií. Ak by sme sa na to pozerali z hľadiska terorizmu, je to ideálna možnosť na zviditeľnenie sa. Skvelá príležitosť zaútočiť, narobiť škody, spôsobiť nešťastie, a to všetko pred zrakmi miliónov pri televíznych obrazovkách. Určite k bezpečnosti šampionátu nesmieme pristupovať tak, že sme na Slovensku, a preto nám nič nehrozí. Na túto tému sa však musia vyjadriť najmä ľudia na pozíciách na Ministerstve vnútra či z prezídia Policajného zboru.“ ** Pracovali ste v štruktúrach Policajného zboru SR v období, keď bola Bratislava dejiskom významného summitu Bush – Putin. Teraz je tu svetový šampionát. Vidíte paralely medzi týmito dvoma navonok odlišnými udalosťami?**

„Počas summitu som bol zástupcom krajského riaditeľa v Bratislave a mal som na pleciach spolu s pánom Packom jeho organizačnú prípravu. Šampionát a summit majú veľa spoločného. Na MS nebudeme mať až tak významné osobnosti a na takú dlhú dobu ako počas summitu Bush – Putin. Očakávame politikov z rôznych krajín, ktorí však prídu len na jeden zápas a potom odídu. Na šampionáte však budú v blízkosti oveľa vyššieho počtu bežných návštevníkov ako politici na summite. Je dosť možné, že v celkovom súčte bude tých chránených osôb na Slovensku počas šampionátu ešte viac než na summite. Zorganizovať ich príchody, odchody, prepravu, či vstupy bude určite zaujímavé.“

Na aké množstvo fanúšikov v Bratislave a Košiciach sa pripravujete v období trvania šampionátu?

„Sú rôzne informácie o tom, koľko fanúšikov sa chystá do Bratislavy a Košíc. Je možné si to odkontrolovať aj podľa predaných vstupeniek do konkrétnych krajín. Sú však aj krajiny, ktoré majú voči Slovensku vízovú povinnosť, a tam si do určitej miery dokážeme regulovať príchod ľudí v období šampionátu. Aj keď si fanúšikovia napríklad z niektorých pobaltských krajín kúpili vstupenky na šampionát, bez víz sa nemôžu dostať na územie Slovenskej republiky. Z Ruska očakávame charterové a súkromné lety, čo bude nápor pre naše letiská. Keď boli v minulosti majstrovstvá v Rakúsku, tak niektoré súkromné lety z Ruska pred finálovým zápasom musela prijať aj Bratislava, pretože viedenské letisko nestíhalo.“

Porovnávať kapacitu viedenského Schwechatu s Košicami či letiskom M. R. Štefánika v Bratislave nie je možné. Zvládnu nápor, ktorý môže počas MS nastať?

„Uvedomujeme si, že letiská v Bratislave a Košiciach sú kapacitne menšie, a preto musí byť ich koordinácia aj tam. Musíme skoordinovať príchody a odchody reprezentačných výprav, aby sme čo najmenej zdržiavali bežných cestujúcich. Batožiny hokejistov budú veľké a koordináciou príchodov a odchodov výprav chceme zabrániť akémukoľvek chaosu na letiskách.“

Ako pocíti domáci fanúšik a fanúšik zo zahraničia prácu bezpečnostných zložiek od príchodu do mesta, po usadenie sa na svoje miesto v hľadisku hál v Košiciach a Bratislave?

„Pokiaľ sa bude správať slušne a nebude sa vymykať z noriem, tak ich nepocíti. Nebudeme robiť reštriktívne opatrenia vopred. Samozrejme, že kontroly budú pred vstupom na štadión, polícia bude robiť kontroly priamo na letiskách. Chceme však vytvoriť podmienky, aby sa tu ľudia veľmi dobre cítili a navštívili Slovensko aj v budúcnosť. Šampionát nám môže poslúžiť na zviditeľnenie Slovenska, na zviditeľnenie Košíc a Bratislavy ako pekných miest. Budeme radi, ak sa k nám fanúšikovia, ktorí navštívia Slovensko, vrátia aj ako turisti.“

Ktoré veci si fanúšikovia na zápasy so sebou nemôžu priniesť?

„Nebudú si môcť priniesť na štadión veci, ktoré sú jednoznačne charakterizované v zákone o športových podujatiach. Sú to všetky zbrane, veci, ktorými je možné ublížiť ako dáždniky, fľaše, zápalné predmety, pyrotechnika, či nože. To sú bežné veci, nerobíme žiadne veľké obštrukcie. Vstupy na štadión budú dôsledne kontrolované. Niekto povie, že Slovensko je bezpečná krajina a nič tu nehrozí. Vráťme sa však k MS vo Švajčiarsku, kde sme sa stretli v zápase s našimi južnými susedmi. A práve naši susedia tam so svetlicami takmer zapálili tribúnu. Netreba bezpečnostnú službu podceniť. Švajčiari to vtedy trošku podcenili, nerátali s tým, že sa niečo takéto môže stať. Musíme dbať o to, aby si fanúšik, ktorý príde na štadión, mohol v pokoji a v pohode vychutnať zápas. Žiadny fanúšik sa nesmie obávať o svoje zdravie či o zdravie príbuzných. Výborná atmosféra plynie aj z toho, že sa ľudia môžu zabávať a sú zároveň v bezpečí.“

Polícia sa po masakri v Devínskej Novej Vsi vrátila k používaniu samopalu vzor 58. Budú ho vidieť v uliciach Košíc a Bratislavy návštevníci šampionátu?

„V prvom rade podotýkam, že samopal vzor 58 je útočná puška absolútne nevhodná pre bežných policajtov a nevhodná na použitie v meste. Oveľa lepšie s ňou vedia zaobchádzať členovia špeciálnych jednotiek, tí poznajú najlepšie jej možnosti. Boli vydané pokyny, aby tieto samopaly boli nosené hliadkami len po rozhodnutí príslušných nadriadených, ak to bezpečnostná situácia vyžaduje. Verím, že počas šampionátu dôjdeme ku kompromisu, že samopaly nebude potrebné nosiť. Všetko však bude závisieť od konkrétnej bezpečnostnej situácie. Nechceme však, aby to v Košiciach a Bratislave vyzeralo ako niekde na severe Afriky.“

**Dopravná situácia bude počas šampionátu v Košiciach aj Bratislave dôsledne koordinovaná. Nebojíte sa aj napriek opatreniam chaosu či zápch? **

„V Bratislave aj v Košiciach máme zimné štadióny v mestských centrách. Situácia s parkovaním tak určite nebude jednoduchá. Priestory pod zimným štadiónom v Bratislave budú počas šampionátu využívané najmä pre potreby organizačného výboru. Ľuďom prízvukujeme, príďte na hokej, príďte však mestskou hromadnou dopravou alebo železnicou. Vstupenka na hokej bude v ten istý deň platiť aj ako cestovný lístok pre MHD.“ ** Na ktorú vec by ešte mali pamätať všetci tí, ktorí majú zakúpené lístky na zápasy MS a chcú sa vyhnúť akýmkoľvek komplikáciám?**

„Musíme si uvedomiť, že sa jedná o svetový šampionát. Bezpečnostné kontroly tak budú prebiehať na vyššej úrovni, ako sme zvyknutí z bežných hokejových zápasov. Haly otvárame vždy hodinu a pol pred začiatkom zápasu. Tento čas je určený na pohodlný vstup divákov do hľadiska. Ak niekto príde päť minút pred začiatkom zápasu, jednoducho jeho začiatok neuvidí. Preto opakujem, príďte na hokej v dostatočnom predstihu.“

Autor: Pavel Vrbičan Foto: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM