Nikola Richterová Rôzne

ROZHOVOR: Žije v Bratislave a je adoptívnou matkou afrického dieťaťa

Nadežda Jančárová pracuje ako informačný technik. Hoci jej práca berie množstvo času a energie, veľkú časť odpracovaných peňazí venuje niekomu koho naživo ešte nevidela - svojej adoptívnej dcére Favour, ktorá žije v Ugande. V dohľadnom čase verí, že sa jej ju v Afrike podarí navštíviť.

Ilustračný obrázok k článku ROZHOVOR: Žije v Bratislave a je adoptívnou matkou afrického dieťaťa
Zdroj: Dnes24.sk

Nadežda žije v Bratislave a popri svojej práci sa venuje množstvu charitatívnym činnostiam. Jednou z nich je aj to, že sa cez Nadáciu dobrá budúcnosť a nádej – Good Future and Hope, stala virtuálnou adoptívnou matkou 7-ročnej Favour.

Ako si sa vlastne dostala k nadácii Good Future and Hope?

„V prvom rade poznám zakladateľov. Viera Liebe je Slovenka a jej manžel Hannes Liebe je Nemec. Jedného dňa sa rozhodli navštíviť niektorú z afrických krajín, kde by mohli pomôcť priamo na mieste, nie len zasielaním finančných prostriedkov. Prostredníctvom kontaktov z iných dobročinných organizácii sa ocitli v Ugande."

Čo ich nakoniec viedlo k tomu, že sa v tejto krajine začali angažovať?

"Keď videli, aká kritická je tam životná situácia, nenechalo ich to chladnými a jednoducho museli konať. Nemyslím si, že by ich niekedy napadlo, že z tohto nápadu môže niekedy vzniknúť niečo veľké a aj po štyroch rokoch sa to bude stále rozrastať, sú to šikovní ľudia, ktorí majú za sebou podnikateľské a manažérske skúsenosti.“

Čo si máme predstaviť pod kritickou životnou situáciou? Žijú tam ľudia v extrémnych podmienkach?

„Množstvo detí je tam na ulici. Uganda je jednou z najchudobnejších afrických krajín a život tam je skutočne ťažký. Priemerný vek v krajine je iba neuveriteľných 15 rokov. Na uliciach môžete vidieť napríklad pracujúce deti v šiestich rokoch. Nevysporiadanosť krajiny zvyšuje aj obrovská kriminalita na severe krajiny, kde z Južného Sudánu útočia skupiny islamských fanatikov, ktorí vraždia, či unášajú ľudí. Keď Viera a Hannes prišli, videli obrovské množstvo hladných a žobrajúcich detí. Navštívili miestneho učiteľa, ktorý sa staral o cca 30 detí z ulice. Ihneď nakúpili jedlo na celý jeden mesiac a radosť v ich očiach ich dohnala k rozhodnutiu založiť nadáciu.“

Aké konkrétne činnosti robí vlastne nadácia Good Future and Hope v Ugande?

„Aktivity nadácie sú jednoznačne a účelovo zamerané na deti v núdzi, najmä na tie, ktoré osireli alebo sa ocitli na ulici. Nadácia postavila domy rodinného typy, do ktorých sa deti presťahovali v roku 2013. Na 10 detí s jednou matkou – pestúnkou pripadá jeden dom a tak sa snažia deťom čo najviac priblížiť rodinný život."

Akú úlohu v tomto zastrešuje konkrétne adopcia?

"Pomocou programu virtuálnej adopcie hľadajú deťom sponzorov, ktorý prispievajú na jedlo, zdravotnú starostlivosť a vzdelanie. Momentálne sú postavené 4 domy a základy s platformami pripravené pre ďalších 6 domov, jedna administratívna budova, ktorá slúži ako sklad materiálu a zároveň má momentálne vyhradenú jednu miestnosť ako ošetrovňu. Domov ma vlastný zdroj pitnej vody, malú farmu, kde si pestujú rôzne plodiny a chovajú niekoľko zvierat, pretože sa snažia aby neboli závislí len od nakupovania na trhoch, kde sú nie kedy ceny vysoko nadhodnotené. Aktuálne sa dokončuje stavba základnej školy, ktorú otvoria od mája tohto roku.“

V čom všetkom spočívajú vaše povinnosti ako virtuálneho adoptívneho rodiča? Je to iba o zasielaní peňazí?

„Dá sa povedať, že adoptívni rodičia prevezmú finančnú zodpovednosť za tieto deti. My im posielame každý mesiac peniaze. Sme s nimi v kontakte na základe listov, posielajú nám svoje fotky, občas dostaneme aj nejaké to video. Je to krásne, keď si čítam list, v ktorom mi ďakuje za písacie pomôcky a pýta sa ma, čo je moje obľúbené jedlo.“

Máte informácie aj o tom, ako sa učí v škole?

“Áno, adoptívnym rodičom posielajú vysvedčenia. Tie sú samozrejme odlišné, ako tie naše na Slovensku. Namiesto známok je tam opísané, v čom je F.. dobrá a v čom by sa mala zlepšiť. Oproti minulému roku sa vo svojom štúdiu náramne zlepšila, čo ma teší. Napriek tomu má však v liste napísané, že si myslia, že má ešte stále na viac.“

Koľko mesačne prispievate?

„Tak ja platím 90 eur. V mnohých prípadoch sa to dá vyriešiť aj tak, že dieťa má dvoch alebo troch adoptívnych rodičov, ktorý sa skladajú. Ja som sa však rozhodla, že budem platiť všetko. Verím, že Favour pomôžem splniť jej sny."

Aké sny má teda konkrétne Favour?

"Chce sa stať inžinierkou. Viem, je to zvláštne, keď vám to povie 7-ročné dieťa. V Ugande to tak chodí. Vďaka tým životným podmienkam im jednoducho ani nič iné nezostáva. Výhodou tejto krajiny je však najmä to, že okrem svojho vlastného je úradným jazykom aj angličtina. Vyštudované deti v Ugande tak majú vďaka anglickým znalostiam možnosť zamestnať sa aj v zahraničí.“

Máte možnosť sa s Favour vidieť aj naživo?

„Áno, samozrejme, ak má rodič záujem, nadácia poskytuje priestor raz do roka vycestovať do Ugandy, pomôcť svojimi zručnosťami a reálne sa so svojím adoptívnym dieťaťom zoznámiť. Avšak naopak to nie je možné. Pre to dieťa by to bol značný kultúrny šok, čo by mu zbytočne mohlo spôsobiť nežiadúci stres.“

Má nadácia Good Future and Hope na pláne aj ďalšie veci?

„Tak momentálne je už táto nadácia rozšírená aj v Myanmare. Ľudia preto majú možnosť adoptovať si dieťa, ktorému budú zasielať peniaze na život aj v tejto krajine.“

Viac informácií ako aj fotky detí, ktoré hľadajú adoptívneho rodiča nájdete tu.

Nadácia pre pomoc deťom v Ugande
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM