Správy

Prieskum: Novoročné predsavzatie si dáva necelá tretina Slovákov

Do roku 2016 si plánuje dať novoročné predsavzatie 29 percent obyvateľov Slovenska. Naopak, 19 percent Slovákov si predsavzatie nedáva a vyše polovica sa k tejto téme stavia neurčito.

Ilustračný obrázok k článku Prieskum: Novoročné predsavzatie si dáva necelá tretina Slovákov
Foto: Simona Ivančáková / Zdroj: Dnes24.sk

Vyplýva to z prieskumu, ktorý agentúra TNS Slovakia realizovala v novembri 2015 na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov vo veku 18 – 65 rokov.

„Novoročné predsavzatia si dajú v porovnaní s ostatnými skôr mladí ľudia vo veku 18 – 24 rokov. Na druhej strane, predsavzatia si nedávajú prevažne starší ľudia (55 – 65 rokov) a vysokoškolsky vzdelaní ľudia,“ informovala PR manažérka TNS Slovakia Vladimíra Bunčáková.

Novoročné predsavzatia, ktoré si Slováci plánujú dať, sa týkajú predovšetkým zdravia a zdravého životného štýlu. „Z tých, ktorí si novoročné predsavzatie dajú, sa až dve pätiny vyjadrili, že sa chcú starať o svoje zdravie (41 percent) alebo že chcú schudnúť (37 percent). Tretina opýtaných má v pláne zdravo sa stravovať (33 percent),“ spresnila Bunčáková.

Takmer tretina z tých, ktorí si plánujú dať predsavzatie, by chcela viac šetriť (30 percent), prípadne by chceli začať športovať (28 percent). Slováci by v novom roku chceli aj viac relaxovať (20 percent), viac sa venovať rodine (19 percent), dosiahnuť úspechy v práci (18 percent) či dosiahnuť zvýšenie platu (17 percent). „A napríklad fajčiť by chcelo prestať desať percent ľudí,“ doplnila Bunčáková.

Rozdielnosť predsavzatí sa odvíja od toho, či si ich dávajú ženy, alebo muži a tiež od veku a vzdelania ľudí. Kým ženy by sa v prvom rade chceli začať zdravo stravovať alebo schudnúť, muži chcú v novom roku viac zarábať, dosiahnuť úspechy v práci alebo sa polepšiť.

Mladí ľudia plánujú dokončiť školu alebo zlepšiť svoje správanie, ľudia v strednom veku chcú venovať v novom roku viac času rodine a seniori najčastejšie vyjadrujú želanie viac sa starať o svoje zdravie.

„Ľudia s vyšším vzdelaním by v roku 2016 chceli dosiahnuť úspechy v práci, zatiaľ čo ľudia s nižším vzdelaním častejšie medzi svojimi predsavzatiami uvádzali, že by chceli prestať fajčiť,“ ozrejmila Bunčáková zistenia prieskumu.

Prieskum realizovala agentúra TNS Slovakia prostredníctvom internetu. Vzorka 1000 respondentov je reprezentatívna pre populáciu Slovenska vo veku 18 – 65 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, veľkosti miesta bydliska a kraja. Terénna fáza výskumu sa uskutočnila v novembri 2015.

Prečítajte si tiež: Prieskum: Viac ako polovica Slovákov oslávi koniec roka s rodinou

Foto: Ilustračné.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM