Rôzne

OBRAZOM: Hydrológovia predviedli meranie prietoku vody v Dunaji

Už v stredu 29. júna si pri príležitosti Medzinárodného Dňa Dunaja pripomenieme jeho jedinečnosť a význam. Dozviete sa aj, že vodný prietok Dunaja v Bratislave činí 2 061 kubických metrov za sekundu.

Ilustračný obrázok k článku OBRAZOM: Hydrológovia predviedli meranie prietoku vody v Dunaji
Zdroj: TASR

Koľko vody pretečie v hlavnom meste v Dunaji, mohli s odborníkmi zisťovať aj bežní ľudia. Hydrológovia zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ) spúšťali do rieky z Mosta SNP hydrometrickú vrtuľu.

Ide o hydrometrovanie, pri ktorom sa meria objem vody pretekajúcej daným profilom. Zistenia sú dôležité napríklad pre protipovodňovú ochranu, priblížila Zuzana Danáčová, vedúca oddelenia kvantity povrchových vôd SHMÚ.

„Toto je staré klasické hydrometrovanie, pri ktorom spúšťame do vody vrtuľu a počítame otáčky, alebo akou rýchlosťou sa za určitý čas táto vrtuľka otočí. Robíme to v niekoľkých zvisliciach, takisto aj v rôznych hĺbkach. Potom všetky výsledky rýchlostí dáme do počítača a prerátame prietok,“ uviedla Danáčová.

Deň Dunaja

Metóda sa už viac-menej na Dunaji nevyužíva. Hydrológovia ju ukázali pri príležitosti stredajšieho (29. 6.) Dňa Dunaja. Pripojili sa tak meraniam v štátoch, ktorými druhá najdlhšia rieka v Európe preteká.

Hydrometrická vrtuľa je spojená s torpédom, pre meranie prietoku v riekach veľkosťou podobných Dunaju sa používajú torpéda s hmotnosťou 50 alebo 100 kilogramov, aby sa udržala stabilita vrtule počas merania v prúdiacej vode.

Zariadenie sa spúšťa do vody na oceľovom lane, v pravidelných rozstupoch, tzv. zvisliciach. V každej zvislici sa rýchlosť prúdenia vody meria v piatich bodoch.

Ultrazvukové metódy

Na meranie prietoku sú už modernejšie ultrazvukové metódy. „Je to metóda, pri ktorej na plaváku je ultrazvukový prístroj. Funguje na dopplerovom princípe a hneď ako ťahám naprieč toku lodičku, tak vidím, aká hĺbka, aké rýchlosti, prídem na koniec a viem, aký objem vody mi tečie profilom,“ vysvetlila Danáčová. Ako dnes ukázali hydrológovia, meranie pomocou tohto prístroja je v porovnaní s hydrometrovaním rýchlejšie a menej prácne.

Meranie prietoku sa podľa Danáčovej využíva stále, keďže vo vodomerných staniciach sa meria iba výška hladiny a teplota vody. „K tomu musíme prisúdiť aj objem vody, pretože všetky modely a predpovedné modely sú nastavené na objem vody nie na hladiny,“ ozrejmila.

Dáta sú dôležité hlavne pri povodniach a plánovaní protipovodňovej ochrany.>

Najväčší dlhodobý priemerný prietok na Dunaji na území Slovenska je pod Štúrovom, a to 2 314 kubických metrov za sekundu. V Bratislave je to 2 061.

„Na rozdiel od priemerných prietokov pri povodniach dochádza na slovenskom úseku Dunaja ku splošťovaniu maximálnych prietokov. Napríklad na Dunaji v Bratislave je storočný prietok 11-tisíc kubických metrov za sekundu a v Štúrove 9 100 kubických metrov za sekundu. Aj výšku hladiny dosahuje Dunaj najvyššiu v Bratislave,“ doplnila Danáčová.

Medzinárodný deň Dunaja sa oslavuje každoročne 29. júna od roku 2004. Jeho cieľom je oslava čistej a bezpečnej rieky a pripomenutie si významu ochrany Dunaja ako prírodného zdroja.

Čítajte aj: Splavovanie či kúpanie v Dunaji? Vieme, za akých okolností je to možné

Meranie prietoku Dunaja
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM