Tomáš Stupavský Rôzne

Na pozemkoch sanatória na Železnej studničke má vyrásť moderné zdravotnícke a rehabilitačné centrum

Bývalé sanatórium na bratislavskej Železnej studničke má prejsť rekonštrukciou. Investičná skupina Arca Capital chce rehabilitačný areál obnoviť a k národnej kultúrnej pamiatke pristavať apartmánové domy.

Ilustračný obrázok k článku Na pozemkoch sanatória na Železnej studničke má vyrásť moderné zdravotnícke a rehabilitačné centrum
Zdroj: Dnes24.sk

Zámer, ktorý predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, hovorí aj o spornej revitalizácii kúpaliska. To vlani úrady neodporučili. Samospráva tiež tvrdí, že predložený projekt nie je v súlade s územným plánom.

Investor chce na pozemkoch bývalého sanatória vytvoriť moderné zdravotnícke a rehabilitačné zariadenie. V areáli plánuje služby ako gynekologicko-pôrodnícke oddelenie s asistovanou reprodukciou, beauty chirurgiu, rehabilitáciu v prírode a kúpanie v prírode. Niektoré dnešné objekty plánuje zbúrať, niektoré obnoviť a tiež vybudovať ďalšie.

Rekonštrukcia Čatlošovej vily

Kompletnou rekonštrukciou má prejsť pôvodný, pamiatkovo chránený objekt sanatória, ktorý vybudovali ešte v rokoch 1943 až 1944 pre potreby armády a ktorému sa ľudovo hovorilo Čatlošova vila. Objekt má jedno podzemné a dve nadzemné podlažia plus podkrovie. Zmeniť tam investor chce len vnútornú dispozíciu objektu a znížiť plánuje počet izieb.

Na vstupnom podlaží plánuje zachovať vstupnú halu s recepciou, schodiskom, stravovacím zariadením a klubovňou. Časť suterénu sa zrekonštruuje na wellness s občerstvením, na druhom podlaží majú ostať izby.

„Existujúci objekt je zachovalý, jeho stavebno-technický stav zodpovedá jeho veku. Niektoré konštrukcie, najmä drevené, bude nutné hlbšie preskúmať za účelom vylúčenia ich poškodenia škodcami, hubami, alebo klimatickými vplyvmi,“ uvádza investor.

K objektu zo 40. rokov plánuje investor pristavať budovu s troma nadzemnými podlažiami a s podzemnou garážou so 16 stojiskami. Budova má rozšíriť a doplniť funkcie sanatória. Arca Capital hovorí o wellness, konzultačnom centre a ďalšej lôžkovej časti.

„Nový objekt výškovým osadením kopíruje vrstevnice terénu, čo umožňuje priamy východ na terén z každého podlažia. Všetky terasy a strecha objektu sú zatrávnené, pochôdzne,“ uvádza investor. Objekt má byť náhradou za budovu balneoterapie, ktorú plánuje investor spolu so starou vrátnicou a garážami zbúrať.

Na pozemkoch majú tiež pre pacientov vyrásť samostatne stojace apartmány. Investor ich plánuje postaviť deväť alebo 11, závisí od zvoleného variantu. „Objekt má zatrávnenú strechu a v niektorých miestach cez ňu prenikajú stromy,“ opisuje investor apartmán. Firma plánuje v areáli zamestnať 36 ľudí a počíta s kapacitou 77 pacientov, väčšina z nich má byť ubytovaná.

Nové bazény

Zrekonštruovať sa plánujú v lokalite aj bazény spolu so servisným objektom, ktoré majú slúžiť len pre potreby sanatória. Arca Capital chcelo ešte nedávno obnoviť v lesoparku kúpalisko a otvoriť ho pre verejnosť. Proti zámeru sa však zdvihli protesty aktivistov a Okresný úrad Bratislava tiež napokon vlani vydal stanovisko, na základe ktorého revitalizáciu kúpaliska neodporučil.

Vytvoriť chce investor 32 parkovacích miest, z čoho má byť polovica v podzemí a polovica na teréne. Dnes ich je 29. Na pozemkoch je v súčasnosti zastavaná plocha vyše 2000 štvorcových metrov (m2), po novom to má byť viac než 5000 m2.

Areál by mal fungovať od januára 2018

Hovorca bratislavského Nového Mesta Marek Tettinger podotýka, že zámer je v rozpore s územným plánom mesta a treba ho prepracovať. Priestor je totiž stabilizovaným územím, ktoré je určené pre občiansku vybavenosť celomestského a nadmestského významu. V stabilizovanom území sa nemá zásadne meniť jeho charakter.

„Zámer z hľadiska miery navrhovanej novej zástavby nespĺňa požiadavky vyplývajúce z regulácie pre stabilizované územie,“ konštatuje mestská časť. Aj hlavné mesto hodnotí nárast zastavanej plochy o vyše 259 percent v jednom variante či o viac než 306 percent v druhom ako nesúlad s územným plánom.

„Z hľadiska vplyvu na životné prostredie a jeho ochranu treba okrem iného posúdiť vplyv projektu na zdroje čistej vody a na biotop Vydrice, a to aj v súvislosti s nakladaním s odpadovými vodami,“ povedal Tettinger s tým, že investor musí predložiť aj dopravnú štúdiu. „Tá by mala okrem iného posúdiť potrebu parkovacích miest a otázku zvýšenia intervalu premávky mestskej hromadnej dopravy, dosahy na prašnosť a hlučnosť,“ doplnil.

S projektom plánuje investor začať v septembri tohto roku a skončiť o dva roky neskôr. Areál by tak mohol podľa neho začať fungovať od januára 2018. Náklady na projekt odhaduje na 9,5 milióna eur.

Okresný úrad Bratislava po ukončení zisťovacieho konania už vydal rozhodnutie, že projekt sa bude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Prvé informácie o obnove areálu sa objavili už v roku 2010. Rok predtým totiž získala Arca Capital pozemky po oboch stranách Cesty mládeže do svojho výlučného vlastníctva. Do projektu s názvom Vydrica Baths vtedy plánovala investovať 25 miliónov eur.

Prečítajte si tiež: Ďalšie bytovky v Rači. Na mieste bývalých vinohradov vzniknú Malé Krasňany

Zdroj foto: Arca Capital

Obnova sanatória na Železnej studničke
8
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM