Nina Táborská Rôzne

Na Bibliotéke sa predstavili aj nové publikácie Ústavu pamäti národa

Na 23. ročníku knižného veľtrhu Bibliotéka, ktorý sa uskutočnil v Bratislave v dňoch 5. – 8. novembra 2015, sa už tradične ako vystavovateľ zúčastnil aj Ústav pamäti národa s ponukou svojej edičnej činnosti.

Ilustračný obrázok k článku Na Bibliotéke sa predstavili aj nové publikácie Ústavu pamäti národa
Zdroj: TASR

Vo svojom predajnom stánku pracovníci ústavu ponúkali návštevníkom publikácie z vlastnej produkcie, ktorých obsahom sú témy súvisiace s obdobím neslobody a totalitných režimov nacizmu a komunizmu. Popritom však ústav pripravil aj promóciu dvoch najnovších titulov.

Osudy, ktoré chcel bývalý komunistický režim Československa navždy zahaliť

Prvou bola publikácia pod názvom „STOJ“ a podtitulom „Tragédie pri železnej opone, Tajné spisy“. Ide o preklad knihy z nemeckého originálu Halt! Tragödien am Eisernen Vorhang – Die Verschlussakten, od autora – rakúskeho historika Stefana Karnera a jeho výskumného tímu z Inštitútu Ludwiga Boltzmanna v Grazi.

Za pomoci archívov a ústavov v Prahe, Brne a Bratislave získali po prvýkrát prístup k tajným spisom, ktoré boli dosiaľ držané pod zámkom.

Množstvo prípadových štúdií spracovaných v knihe rozpráva o osudoch, ktoré chcel bývalý komunistický režim Československa navždy zahaliť plášťom mlčania. Špionáž, zrada, zavlečenie či útek boli príčinou mnohých smrteľných tragédií. Železná opona medzi Rakúskom a Československom patrila v období studenej vojny k najprísnejšie stráženým zónam. Na riekach Dyje a Morava vtedy zahynulo takmer toľko utečencov ako pri Berlínskom múre.

Nitky v pozadí tragédií ťahala bývalá československá Štátna bezpečnosť prostredníctvom svojej husto utkanej siete agentov a spolupracovníkov naverbovaných z radov občanov Rakúska a riadených z centier v Salzburgu a vo Viedni. Promócia knihy sa uskutočnila za účasti autora knihy prof. Stefana Karnera a predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka.

Po úvodných príhovoroch, videosvedectve, prečítaní úryvku z knihy a následnej diskusii návštevníkov veľtrhu s autorom, odovzdal Ondrej Krajňák Stefanovi Karnerovi Pamätnú medailu a ďakovný list Ústavu pamäti národa za jeho prínos k zachovaniu pamäte národa na obdobie neslobody.

Venovaná Sviečkovej manifestácii

Druhou promovanou publikáciou bola kniha pod názvom “Sviečková manifestácia I.” s podtitulom “Štúdie, spomienky a svedectvá”. Ide o zborník štúdií, ktoré odzneli na seminári v Bratislave v roku 2013.

Zborník je prvou časťou trilógie, ktorá sa bude podrobne venovať Sviečkovej manifestácii. Zostavovateľmi sú historici ústavu Peter Jašek, František Neupauer, Ondrej Podolec a Pavol Jakubčin. Publikácia prináša najnovšie poznatky o najvýznamnejšej protirežimnej manifestácii z obdobia normalizácie.

Sviečková manifestácia 25. marca 1988 dala na Slovensku do pohybu udalosti, ktoré vyústili v novembri 1989 do pádu komunistického režimu. Súčasťou publikácie sú popri štúdiách aj spomienky aktérov historických udalostí, ktorí sa podieľali na jej organizovaní, alebo sa jej priamo na námestí zúčastnili.

Po krátkej autentickej videosnímke z konania manifestácie a príhovore predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka sa k publikácii vyjadrili samotní zostavovatelia a odpovedali aj na otázky návštevníkov veľtrhu v záverečnej diskusii. Obe publikácie si mohli návštevníci veľtrhu zakúpiť v predajnom stánku ÚPN.

Prečítajte si tiež: Netradičné zážitky a výnimočné predstavenia: Noc divadiel je aj pre tých, ktorí cestu do divadla nachádzajú zriedkavejšie

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM