Samospráva

Mesto poskytne envirorezortu pozemky na sanáciu skládky vo Vrakuni

Rezort životného prostredia vybuduje podzemnú tesniacu stenu, ktorou sa zdroj znečistenia odizoluje od okolitého prostredia.

Ilustračný obrázok k článku Mesto poskytne envirorezortu pozemky na sanáciu skládky vo Vrakuni
Zdroj: TASR

Hlavné mesto poskytne ministerstvu životného prostredia za symbolické euro svoje pozemky v bratislavskej Vrakuni na sanáciu skládky bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova. Rozhodli o tom vo štvrtok bratislavskí mestskí poslanci. Ministerstvo potrebovalo získať vzťah k týmto pozemkom, aby sa pohlo s územným konaním.

Zdroj znečistenia odizolujú

Rezort životného prostredia chce v rámci sanácie skládky vo Vrakuni využiť metódu enkapsulácie. Vybuduje podzemnú tesniacu stenu, ktorou sa zdroj znečistenia odizoluje od okolitého prostredia. Náklady na odstránenie environmentálnej záťaže sa predpokladajú na viac ako 30 miliónov eur.

Proces sanácie skládky vo Vrakuni je rozbehnutý, momentálne prebieha verejné obstarávanie. So samotnou sanáciou plánujú začať v roku 2018.

„Mesto nám umožňuje touto zmluvou o zriadení vecného bremena na tých pozemkoch realizovať stavbu. My za to zaplatíme jedno euro, je to akoby také nájomné,“ priblížila po hlasovaní generálna riaditeľka Sekcie geológie a prírodných zdrojov ministerstva životného prostredia Vlasta Jánová.

Pre územné rozhodnutie potrebuje ministerstvo buď súhlas vlastníka pozemku, alebo zmluvu o zriadení vecného bremena. „Od väčšiny vlastníkov máme súhlasy, okrem štyroch, s ktorými rokujeme aj prostredníctvom právnickej kancelárie,“ podotkla Jánová.

Starosta Vrakune a mestský poslanec Martin Kuruc tvrdí, že jeden z dôvodov, prečo bolo územné konanie prerušené bol aj vzťah k pozemkom. „Už len štyri fyzické osoby a magistrát boli tí, ktorí nedali stanovisko k pozemkom. Dúfam, dnešné rozhodnutie nakopne aj tých posledných štyroch a už budúci rok sa s tou sanáciou začne niečo robiť,“ skonštatoval.

Odpad z chemických závodov

Rozloha skládky, ktorá sa nachádza na území starého Mlynského ramena, na rozhraní bratislavských mestských častí Vrakuňa a Ružinov, je približne 4,65 hektára. Je na nej zhruba 120 000 kubických metrov odpadu, ktorý tam vyvážali z chemických závodov v 60. až 80. rokoch minulého storočia. Kontaminačným mrakom je podľa ministerstva zasiahnutá Vrakuňa, Podunajské Biskupice a Ružinov. Rezort preto vyzval obyvateľov týchto bratislavských mestských častí, aby nepoužívali vodu zo studní na polievanie koreňovej a listovej zeleniny, kúpanie, sprchovanie či napúšťanie bazénov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM