Samospráva

Mesto pokračuje v obnove pamiatok. Krajší je Mariánsky a Mórový stĺp aj fontána na Kvačalovej

Obnova bola zameraná na vonkajší vzhľad pamiatok. Celkové náklady sa vyšplhali do výšky takmer 160-tisíc eur.

Ilustračný obrázok k článku Mesto pokračuje v obnove pamiatok. Krajší je Mariánsky a Mórový stĺp aj fontána na Kvačalovej
3
Galéria
Zdroj: Bratislava - Magistrát

Hlavné mesto prostredníctvom svojej mestskej organizácie GIB ako správcu mestských kultúrno-historických pamiatok zabezpečilo pamiatkovú obnovu ďalších troch historických objektov – fontány Plastika s raketou v parčíku na Kvačalovej a národnej kultúrnej pamiatky Mariánsky stĺp na Františkánskom námestí spolu s Mórovým stĺpom na Župnom námestí.

Pamiatková obnova bola zameraná na obnovu ich vonkajšieho vzhľadu. Celkové náklady sa vyšplhali na sumu takmer 160-tisíc eur. Ako informoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal: „Bratislava je mesto s bohatou históriou, kde sa konali korunovácie uhorských kráľov. Chceme si uchovať pozostatky histórie ako svedkov dejín a v rámci skrášľovania Bratislavy obnovovať historické a kultúrne pamiatky s cieľom ich záchrany aj pre ďalšie generácie.“

Fontána na Kvačalovej

V parčíku na Kvačalovej ulici sa nachádza päťuholníkový bazén obložený keramickým obkladom, v strede ktorého v minulosti bola umiestnená plastika s raketou.

Bazén fontány v dôsledku dlhoročného chátrania bol značne poškodený, polámaný a popísaný. Generálny investor Bratislavy ako správca fontány na podnet samotných obyvateľov, ako aj mestskej časti Ružinov zabezpečil obnovu jej vonkajšieho vzhľadu a fontána bola uvedená do prevádzky koncom júna 2017. Zatiaľ bez ústrednej plastiky, ktorá bola zdemontovaná v roku 1974. Tá bude doinštalovaná koncom roka. Náklady rekonštrukcie boli vo výške 22 000 eur.

Mariánsky stĺp

Omnoho náročnejší bol proces obnovy Mariánskeho stĺpu v pamiatkovej rezervácii na Františkánskom námestí pred Kostolom jezuitov, ktorý je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu. S prácami na jeho obnove sa začalo v marci tohto roka. Celkový technický stav tohto umeleckého artefaktu bol značne narušený aj mechanickými poškodeniami z minulosti.

„Predmetom obnovy bolo štvorstupňové kamenné schodisko, štvorhranný kamenný podstavec s nápismi a reliéfmi, valcový kamenný stĺp a takisto aj kamenná socha Panny Márie“, uviedol riaditeľ mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy Vladimír Gašperák. Náklady na obnovu sa vyšplhali do výšky 67 500 eur.

Víťazný Mariánsky stĺp je darom cisára a kráľa Leopolda I. Panne Márii, čo prezrádza dedikačný nápis na severnej strane podstavca. Prívlastok „víťazný“ získal preto, lebo jedným z dôvodov jeho postavenia bolo víťazstvo nad Turkami a druhým dôvodom bolo politické víťazstvo rekatolizačného tlaku nad protestantským hnutím.

Mórový stĺp na Župnom námestí

Koncom minulého týždňa sa skončili reštaurátorské práce aj na pamiatkovej obnove národnej kultúrnej pamiatky – Morový stĺp na Župnom námestí, ktorý je situovaný tesne pred hlavným vchodom do kapucínskeho kostola.

Práce, ktoré trvali od začiatku apríla tohto roka, boli zamerané najmä na opravu narušenej štruktúry kameňa v vplyvom poveternostných faktorov, ktoré najviac poznamenali hlavicu stĺpa. Tento umelecký artefakt má architektonickú skladbu typickú pre morové a mariánske stĺpy 18. storočia.

Základ kompozície tvorí masívny 4-boký podstavec orientovaný na výšku. Chronogram zložený z písmen MDCLLVVVVIII na juhovýchodnej strane podstavca predstavuje dátum vzniku morového stĺpa, ktorým je rok 1723 a vznikol 10 rokov po skončení morovej epidémie v meste ako poďakovanie patrónke Uhorska, Panne Márii, za jej skoré ukončenie a ochranu. Celkové náklady na reštaurovanie pamiatky predstavovali takmer 69-tisíc eur.

Obnovené pamiatky
3
Galéria
Zdroj: Bratislava - Magistrát
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM