Rôzne

Máte vo svojom okolí „čundráka“, ktorý si aj dnes rád zájde na čunder?

Ešte aj dnes sa nájde hŕstka fanúšikov trampovania, ktorí si radi ráno privstanú, aby sa hlboko v lese mohli hodiny venovať tomu, čo majú najradšej.

Ilustračný obrázok k článku Máte vo svojom okolí „čundráka“, ktorý si aj dnes rád zájde na čunder?
Zdroj: internet

Pravdou je, že dnes je už čundrákov pomenej. Trampovanie, teda táborenie v prírode s obľúbenou pešou turistikou, ustupuje modernému mestu.

Trampské táboriská

Ako najradšej trávite voľný čas? Otcovia našich otcov si radi vyrazili do prírody na tramping. Bol to spôsob trávenia voľného času, inšpirovaný westernovými filmami a knihami, hnutím skautov a woodcraftom.

Korene trampských osád na Slovensku siahajú do roku 1928. Zakladali sa v malokarpatských lesoch a na Dunaji pri Bratislave. Trampské táboriská vznikali v hlbokých lesných údoliach na miestach nedotknutých rukou človeka, kedy boli mnohé lesné cesty neoznačkované.

Táboriská vznikali aj v lužnom lese na území dnešnej Petržalky, aj na miestach rozprestierajúcich sa priamo proti toku Dunaja, nad mestom pri hrade Devín pri Karlovej Vsi aj za Vlčím Hrdlom. Tu Dunaj vytváral akúsi mohutnú vnútrozemskú riečnu deltu poprepletanú mnohými ramenami Dunaja.

Chatky nahradili paneláky

Čo spôsobili zánik unikátnych trampských osád? Rozvoj. Ako Bratislava rástla, zeleň ustupovala novým osadám, neskôr mestských častiam. Pôvodná lesná krajina sa tak zmenila na moderné mesto s neustále rastúcou populáciou.

A tak postupne trampské osady vymizli, ich staré malé chatky a lodenice nahradili vysoké paneláky, trampské táboriská a totemy na zelených lúkach zase asfalt.

Tramping ale vďaka lesom v okolí Bratislavy nezanikol, čomu svedčia i trampské osady, ktoré majú v Malých Karpatoch a na Dunaji ešte stále osadné campy.

Ilustračný obrázok

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM