FOTO: Legendárnemu komentátorovi Karolovi Polákovi odhalili pomník

Televíznu legendu bude pripomínať náhrobný kameň v tvare srdca, ktorý dopĺňa futbalová lopta a jeho životné motto "Hovor málo - povedz veľa".

Na Cintoríne Slávičie údolie v Bratislave odhalili pomník slávneho športového komentátora Karola Poláka, ktorého sa zúčastnila aj manželka Agáta Poláková.

„Myslím si, že si Karol zaslúži, aby mal takúto krásnu pamiatku. Ľudia, ktorí ho poznali, aj tí mladší, sa tu môžu zastaviť a zaspomínať na neho, aký to bol človek. Karol bol vždy veselý, mal rád ľudí, rád ich rozveseľoval. Vlastne je to taká posledná rozlúčka,“ povedala Poláková.

Pri STV

Pomník symbolicky odhalili na cintoríne, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti budovy Slovenskej televízie, kde legendárny komentátor strávil vyše 30 rokov.

Polák svojím osobitým štýlom komentoval množstvo významných svetových i domácich športových prenosov. Jeho podmanivý hlas znel z televízie dlhé roky počas olympiád, MS či ME vo futbale a krasokorčuľovaní. Narodil sa 7. septembra 1934 v Bratislave. Jeho otec, bývalý ligový futbalista ho odmalička viedol k športu.

V mladosti bol Karol Polák brankárom vo vtedajšej Červenej hviezde Bratislava a potom hral šesť rokov druhú basketbalovú ligu. Okrem športového talentu mal tiež umelecké sklony a rozhodol sa pre štúdium na divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Zdroj: TASR

V roku 1962 sa stal komentátorom v novovznikajúcej športovej redakcii v Československej televízii. V priebehu nasledujúcich 30 rokov svojím charakteristickým štýlom komentoval nespočetné množstvo športových prenosov.

Hlas z olympiád

Zúčastnil sa na šiestich olympiádach a rovnako šiestich zimných olympiádach, siedmich MS a ôsmich ME vo futbale, dvadsiatich majstrovstvách sveta a Európy v krasokorčuľovaní.

Bol to hlas Karola Poláka, ktorý komentoval druhé miesto česko-slovenských futbalistov na MS 1962 v Čile, víťazstvo Slovana v Pohári víťazov pohárov v roku 1969 či nezabudnuteľnú triumfálnu jedenástku Antonína Panenku vo finále ME v Belehrade v roku 1976.

Polák neskôr moderoval športovú reláciu Retro Šport na súkromnej rozhlasovej stanici Rádio Hornet, potom príležitostne spolupracoval s niektorými televíznymi a rozhlasovými stanicami. Moderoval aj rôzne spoločenské akcie. Bol držiteľom televízneho ocenenia Zlatý krokodíl (1972), ceny Československej televízie (1981) alebo ceny Slovenského olympijského výboru. Zomrel 17. januára 2016 po ťažkej chorobe v Podunajských Biskupiciach.

Zdroj: TASR

Odporúčame