Fíni majstrami len po druhý krát

Česi nasúkali Rusom sedem gólov.

Finále:
Švédsko – Fínsko 1:6 (0:0, 1:1, 0:5)

Fínski hokejisti zvíťazili v nedeľňajšom finále MS v Bratislave nad Švédskom vysoko 6:1 a druhýkrát v histórii sa tešili zo zlatých medailí.
Švédi mali v severskom derby od začiatku miernu prevahu a v 28. minúte ich poslal do vedenia Pääjärvi, no „Suomi“ dokázali do konca druhej tretiny vyrovnať a záverečná bola už jednoznačne v ich réžii.

Góly: 27. Pääjärvi – 40. Immonen (Pesonen, Koivu), 43. Nokelainen (Pihlström), 44. Kapanen (Aaltonen, Komarov), 57. Pesonen (Granlund), 58. Pyörälä (Koivu, Salmela), 60. Pihlström (Lajunen). Rozhodcovia: Reiber (Švaj.), Burchell – Carlson, Murchison (všetci Kan.), vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 9166 divákov

Švédsko: Fasth – Petrasek, Gunnarsson, Kronwall, Rundblad, Erixon, Fernholm, Ekman Larsson – Pääjärvi, Berglund, Thörnberg – Nilsson, Persson, Eriksson – Silfverberg, Krüger, Tedenby – Wallin, Bäcklund, Sjögren – Ericsson

Fínsko: Vehanen – Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola – Pyörälä, Koivu, Ruutu – Aaltonen, Kapanen, Komarov – Granlund, Immonen, Pesonen – Lajunen, Nokelainen, Pihlström

Kým duel o bronz sa od začiatku niesol v znamení gólov, „severské“ finále presne naopak. Oba tímy si dávali veľký pozor na zabezpečenú defenzívu, vyvarovali sa akýchkoľvek chýb a pozorne bránili každý krok súpera. Aj preto videli diváci v prvej tretine iba minimum šancí a ani jedna z nich sa nedala nazvať gólovou. Nebezpečenstvo pre švédsku bránku prišlo až v závere dejstva po vylúčení Ekmana Larssona, no „tri korunky“ výborne vykrývali strelecké pozície a Fíni väčšinu času len bezradne posúvali puk popri mantineloch.

Rovnako dopadla aj druhá fínska presilovka na začiatku prostredného časti. Hneď po nej si však „Suomi“ vytvorili obrovskú šancu, keď po Granlundovej strele poskakoval puk v bránkovisku, ale Pesonen ani Immonen ho nedokázali dotlačiť do odkrytej siete. A tak v 28. minúte zahrmelo na druhej strane. Fíni stratili puk v strednom pásme, zmocnil sa ho Pääjärvi a presnou strelou z ľavého kruhu prekonal Vehanena – 1:0. Švédi mohli pridať poistku počas dvoch presiloviek, ale napriek niekoľkým nebezpečným strelám sa im to nepodarilo. Najväčšiu šancu mal v 35. minúte Berglund, ktorý usmernil Pääjärviho strelu do žŕdky fínskej bránky. Nepremenené šance ich mrzeli o to viac, že v záverečných sekundách využil fínsku početnú výhodu Immonen, ktorý delovkou od modrej vyrovnal na 1:1.

V treťom dejstve pridali Fíni na dôraze v osobných súbojoch a na ľade sa bojovalo o každý puk. Švédi sa dostali pod tlak a začali robiť chyby v strednom pásme. Po jednej z nich v 43. minúte išli Fíni do prečíslenia troch na jedného a po Pihlströmovej prihrávke rozvlnil sieť Nokelainen. „Suomi“ sa dostali na koňa a neprešla ani minúta a vyhrávali už dvojgólovým rozdielom. Aaltonen vybojoval puk pri mantineli, pred bránkou našiel voľného Kapanena a ten zvýšil už na 3:1. Fíni neuspeli v následnej presilovke, ale to im vôbec nemuselo vadiť. Desať minút pred koncom pohodlne držal dvojgólový náskok a ich súper očividne dochádzali nápady aj fyzické sily. Tréner Pär Marts si vyžiadal oddychový čas, ale jeho zverencom to príliš nepomohlo, keď vzápätí ledva-ledva uhasili obrovskú šancu Fínov pred brankárom Fasthom. „Tri korunky“ už do konca zápasu nenašli odpoveď na umnú hru súpera, navyše v závere ešte inkasovali z hokejok Pesonena, Pyöräläho a Pihlströma a tak sa museli uspokojiť so striebrom. Fíni sa radovali iba z druhého zlata v histórii svetových šampionátov.

Pär Marts, tréner Švédska: „Hokej je naozaj veselá hra. My sme dnes mali všetko fajn rozohrané, trafili sme žŕdku, nevyužili ďalšie šance. Ale pravda je, že Fínsko bolo dnes celkovo lepšie, silnejšie v súbojoch i v obrane.“

Jukka Jalonen, tréner Fínska: „Náš tím dokázal obrovský charakter. Nie je ľahké zvrátiť vývoj vo finálovom zápase, ktorý je tesný a dominujú výborné obrany. Som hrdý na náš tím. Hral čoraz lepšie a dnes najlepšie.“

Rickard Wallin, útočník a kapitán Švédska: „Spravili sme chyby a oni na ne čakali v strednom pásme. Stratili sme puk a oni dali góly a keď sa dostali do vedenia, mohli hrať to, čo potrebovali. My sme naopak nehrali dosť dobre, aby sme ich dostali pod tlak a mohli ich ohroziť.“

Niko Kapanen, útočník Fínska: „Čo sa týka tretích tretín, tak to bol pre nás výborný turnaj. Myslím, že sme vyhrali záverečné tretiny vo všetkých zápasoch, čiže to bola jedna z našich silných zbraní. Sú to skvelé pocity. Už som bol párkrát vo finále, získal som striebro, ale až teraz je to konečne zlato. Je to neuveriteľné a teraz nás čakajú oslavy.“

Antti Pihlström, útočník a strelec posledného gólu Fínska: „Máme naozaj skvelý tím a pritom v podstate v mužstve nemáme žiadne veľké hviezdy. No každý hráč pracuje tvrdo a naplno a máme svoj systém, myslím si, že práve preto sme hrali tak dobre. Je to najväčší úspech v mojej kariére.“

Jarkko Immonen, útočník Fínska: „Zisk titulu majstrov sveta je úspechom celého tímu. Počas fínskej hymny som prežíval dojímavé chvíle. Byť najlepším kanonierom turnaja je pre mňa veľká pocta.“

Mika Pyörälä, útočník Fínska: „Medzi Fínskom a Švédskom vládne veľká rivalita, zisk titulu je niečo neuveriteľné. Na tomto šampionáte sme odohrali veľa zápasov, v ktorých sme dokázali otočiť nepriaznivý vývoj, čo svedčí o vnútornej sile tímu.“

David Petrasek, obranca Švédska: „Je to trpké prehrať vo finále s veľkým rivalom. Fíni však boli lepší a sú to správni šampióni. Zrejme rozhodol vyrovnávajúci gól na konci druhej tretiny.“

Rene Fasel, šéf IIHF: „Ďakujeme! Šampionát v Bratislave a Košiciach je uzavretý. Dovidenia na budúci rok v Helsinkách a Štokholme.“

Zápas o bronz:
Česko – Rusko 7:4 (2:3, 3:1, 2:0)

Českí hokejisti získali na MS v Bratislave bronzové medaily, keď v nedeľu podvečer zdolali Rusko 7:4. Pre západných susedov je to po rozdelení Československa desiaty cenný kov zo šampionátov, tretí bronzový. Rusi naopak prerušili šnúru od roku 2007, keď získali bronz, dve zlatá a vlani striebro.

Góly: 4. Červenka, 11. Průcha (Rolinek, Marek), 23. Průcha, 31. Červenka (Průcha), 36. Červenka (Plekanec), 47. Marek, 59. Plekanec (Jágr, Červenka) – 10. Kovaľčuk (Radulov, Ťjutin), 10. Kulikov (Afinogenov, Gorovikov), 19. Kovaľčuk (Radulov, Zinovjev), 37. Tarasenko (Arťjuchin, Kornejev). Rozhodcovia: Kurmann (Švaj.), Larking (Švéd.) – Dedioulia (Bielorus.), VALACH (SR), vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 9283 divákov

Česko: Pavelec – Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Čáslava, Nemec – Jágr, Plekanec, Červenka – Frolík, Eliáš, M. Michálek – Voráček, Marek, Rolinek – Průcha, Novotný, Hubáček

Rusko: Barulin – Aťjušov, Ťjutin, Kornejev, Grebeškov, Kalinin, Kulikov, Nikulin, Jemelin – Radulov, Zinovjev, Kovaľčuk – Arťjuchin, Tarasenko, Kuliomin – Afinogenov, Gorovikov, Ovečkin – Zaripov, Tereščenko, Morozov

Tradiční rivali sa do seba pustili poriadne z ostra už v úvode a obaja brankári mali plné ruky práce. Barulin inkasoval v 4. minúte, keď po Červenkovej akcii nešťastne dotlačil puk do vlastnej siete Ťjutin. Druhý gól mohol pridať Jágr, ale jeho pokus zblízka vyrazil brankár betónom. V 10. minúte však udreli Rusi, ktorí otočili stav stretnutia za 15 sekúnd. Najprv sa po ideálnej prihrávke Radulova presadil Kovaľčuk a po podobnom pase Afinogenova sa trafil aj Kulikov. Čechov však rýchle góly nezaskočili a už o necelú minútu vyrovnal Průcha. Aj v nasledujúcich minútach pokračoval dynamický hokej. Rusi si udržiavali miernu prevahu a v závere tretinu ju premenili aj na tretí gól, o ktorý sa postaral opäť Kovaľčuk – 2:3.

Na začiatku druhého dejstva bol stav znovu vyrovnaný. Rusi chybovali pri rozohrávke, puku sa zmocnil Průcha a presnou strelou vymietol ľavý horný roh Barulinovej bránky. Fanúšikovia na tribúnach sa výborne bavili, zápas mal vysoké tempo, nechýbali pekné kombinácie, gólové šance a ani tvrdé zákroky, no hralo sa čisto a rozhodcovia tak do polovice zápasu neposlali na trestnú lavicu ani jedného hráča. V 31. minúte naklonil misky váh na českú stranu Červenka po ďalšej chybe ruskej obrany. Česi boli pod veľkým tlakom a Průcha iba vyhodil puk z obranného pásma. Na červenej čiare sa ho snažili zachytiť Ťjutin s Aťjušovom, ale nerozumeli si a tak sa dostal až k Červenkovi, ktorý si kľučkou položil Barulina a zvýšil na 4:3. Čechom narástlo sebavedomie, čo krásne predviedol Karel Rachůnek, keď narazil na mantinel Arťjuchina tak silno, že to nevydržalo plexisklo a na ľade sa rozrinčali črepy. Český obranca sa tak ruskému „obrovi“ odplatil za zákerný zákrok v prvom vzájomnom zápase, po ktorom mu museli zašívať tržnú ranu na zadnej časti hlavy. Českí fanúšikovia odmenili jeho „hit“ búrlivým potleskom a zopakovali si ho aj o tri minúty neskôr. Červenka pridal piaty gól v ruskej sieti a skompletizoval svoj hetrik, ktorý najprv odznel štatisticky a oslávili ho aj diváci, dokonca organizátori mu vizuálne naaranžovali aj gratuláciu. V oficiálnom zápise najprv figuroval ako autor Plekanec, no asi hodinu po zápase už v štatistikách svietilo správne meno Červenku. Ruskí priaznivci prehlušili halu v 37. minúte po góle Tarasenka na 4:5. V závere tretiny prišiel prvý faul a na trestnú si sadol ruský zadák Kalinin. Z českej presilovky však nič nebolo, keďže o minútu sa previnil aj Rachůnek a na trestnú ho nasledovali aj Eliáš s Afinogenovom, ktorí si chcel celú záležitosť „vysvetliť“ päsťami.

Na začiatku záverečnej časti inkasoval tvrdý úder Jemelin a z ľadu odkrivkal rovno do šatne. Počas českej presilovky mohol pridať šiesty gól Jágr, no po peknej akcii zblízka trafil len do Barulina a neujal sa ani Rachůnkov pokus. Vyšlo to až v 47. minúte Marekovi, ktorý zakončil ukážkový rýchly brejk – 6:4. Rusi potom súpera zavreli, mali niekoľko šancí, ale do prázdnej bránky definitívne rozhodol Plekanec.

Alois Hadamczik, tréner ČR: „Zdolať ‚Zbornú‘ dvakrát na turnaji je veľký výkon, pretože podľa mňa je to silný tím a preto by som sa chcel hráčom poďakovať. Začali sme dobre, dali sme gól, ale musím povedať, že Rusi boli dosť pohybliví a robili nám problémy. Po prvej tretine sme zmenili obranu stredného pásma a chodili sme do protiútokov, ktoré sme premenili. Vidieť toľko gólov v zápase o tretie miesto je veľký zážitok aj pre divákov. Sklamanie z prehry so Švédmi trošku zmiernilo to, že sme vyhrali tretie miesto.“

Tomáš Plekanec, útočník ČR: „Vyhrali sme posledný zápas a získali sme medaily. Hneď po prehre so Švédmi sme si v kabíne povedali, že ten bronz musíme získať. Pôvodne to mal byť taktický boj, ale nejako sa to vymklo. Hrali sme s nimi hokej hore-dolu, čo sme nechceli, no potom sme sa upokojili. V druhej tretine sme už hrali to, čo sme chceli a boli sme lepší v strednom pásme. Nedá sa povedať, že nie sme spokojní, ale ten tím hral veľmi dobre a mysleli sme na finále a zlato. Škoda, že to nevyšlo.“

Vjačeslav Bykov, tréner Ruska: „Gratulujem Česku k bronzu. V prvej tretine sme hrali dobre, no potom sme spravili veľa chýb. Je veľmi ťažké vysvetliť tieto chyby, pretože všetci hráči sú skúsení, no pravdepodobne to spôsobila únava. Hráči však chceli vyhrať a bojovali až do konca. Nanešťastie to pre nás nebol najlepší turnaj, aj keď sme mali našich najlepších hráčov.“

Nikolaj Kuliomin, útočník Ruska: „Prvýkrát za päť rokov sme nezískali medailu, som sklamaný. Prehrali sme s Fínskom a teraz sme prehrali aj s Českom, ťažko povedať, čo sme mohli na našej hre zmeniť. Určite vieme hrať aj oveľa lepšie. Dostali sme hlúpe góly a príliš často sme robili zbytočné fauly.“