Dolieha na vás jarná únava? Tipy, ako proti nej bojovať

Konečne je tu marec, ale vy nemáte energiu na to, aby ste si naplno vychutnávali príjemné slnečné počasie? Poradíme vám, ako sa vyhnúť jarnej únave.

S príchodom marca je tu aj definitívny koniec zimy. Väčšina z nás sa však cíti unaveno, ospalo, nedokáže sa sústrediť alebo má bolesti hlavy. Nebojte sa, v tomto období to nie je nič nezvyčajné.

Vyčerpaný organizmus

Dlhá zima a nedostatok slnečných lúčov spôsobili vyčerpanosť organizmu. Oslabený imunitný systém je navyše náchylnejší na vírusové ochorenia a pribúdajú aj depresie. Prechod zo zimy do jari je veľkou záťažou pre každý organizmus. Vedeli to už aj naši predkovia, keď vravievali: „Marec, poberaj sa starec.“

Proti jarnej únave a pocitom vyčerpania môžete bojovať hneď teraz. Stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad a vy sa budete opäť cítiť plní energie.

1. Jedzte veľa vitamínov

Zaraďte do svojho jedálnička viacej čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré vám dodajú nevyhnutnú dávku vitamínov. Ideálne sú jablká, cvikla alebo kyslá kapusta. Zabúdať by ste však nemali ani na vlákninu vo forme cereálií či celozrnných výrobkov.

2. Nezabúdajte na pohyb

Aspoň trikrát do týždňa by ste sa mali venovať aktívnemu pohybu. Stačí, ak si dáte svižnú prechádzku alebo si pôjdete zaplávať. Cez víkend môžete vytiahnuť bicykel. Jedným zo spôsobov ako sa „naštartovať“ je aj ranné cvičenie, ktoré vás zaručene preberie.

3. Doprajte si spánok

Vypnite počítače a televízory a doprajte svojmu organizmu dôkladnú regeneráciu a kvalitný spánok. Ak je to nevyhnutné, pokojne si vymedzte čas aj na poobednú siestu. Vaše telo vám bude určite vďačné.

4. Dostatok tekutín

Dodržiavanie pitného režimu je mimoriadne dôležité. Ak ste v zime toho počas dňa príliš nevypili, je čas to dobehnúť. Pokúste sa do seba dostať denne 2 až 3 litre vody. Vhodné sú aj bylinkové čaje, ktoré prečistia krv aj črevá a zrýchlia metabolizmus.

5. Dobite si energiu

Ako najlepšie dobiť chýbajúcu energiu? Predsa slnkom a pobytom na čerstvom vzduchu. Práve slnečné lúče sa starajú o tvorbu serotonínu, ktorý vám vyčarí lepšiu náladu.

Ilustračný obrázok

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Odporúčame