Peter Handzuš Hokej

Do osemfinále bez bodu

Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali v utorok v záverečnom zápase A-skupiny MS s Ruskom 3:4 a do osemfinálovej fázy si tak neprenesú žiadne body.

Rusko – Slovensko 4:3

Zverenci trénera Glena Hanlona obsadili v A-skupine tretiu priečku za Ruskom a Nemeckom. V E-skupine sa v piatok o 20.15 stretnú s víťazom sredajšieho šlágra D-skupiny Fínsko – Česko. Zdolané mužstvo bude súperom o deň neskôr v rovnakom a teda aj na piatykrát vo večernom čase. Slováci zavŕšia druhú fázu v pondelok o 12.15 v zápase proti jednému z dvojice Lotyšsko – Dánsko.

A-skupina, 3. kolo:
Rusko – Slovensko 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)
Góly: 1. Radulov (Kovaľčuk, Ťjutin), 19. Nikulin (Kovaľčuk, Ťjutin), 39. Nikulin (Kovaľčuk), 44. Morozov (Aťjušov, Kajgorodov) – 2. Šatan (Nagy, Jurčina), 31. Gáborík (Demitra), 33. Nagy (Majeský, Višňovský). Rozhodcovia: Larking, Persson (obaja Švéd.) – Carlson, Murchison (obaja Kan.), vylučení: 4:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 9314 divákov

Rusko: Nabokov (34. Barulin) – Nikulin, Belov, Aťjušov, Ťjutin, Kalinin, Kornejev, Jemelin, Kulikov – Morozov, Zinoviev, Zaripov – Kovaľčuk, Gorovikov, Radulov – Afinogenov, Kajgorodov, Arťjuchin – Tarasenko, Kuliomin
Slovensko: Halák – Podhradský, Štrbák, Jurčina, Baranka, Majeský, Graňák, Višňovský – Marián Hossa, Demitra, Gáborík – Zedník, Handzuš, Bartečko – Šatan, Stümpel, Nagy – Marcel Hossa, Surový, Radivojevič – Ružička

Posledný zápas A-skupiny nabral hneď v úvode vysoké obrátky. Už v 1. minúte otvoril skóre Radulov presnou strelou spomedzi kruhov. Ubehlo však presne 30 sekúnd a o vyrovnanie sa postaral pohotovou dorážkou zo vzduchu Šatan, ktorý zužitkoval rýchly prienik Nagya – 1:1. Aj ďalší priebeh priniesol dynamický a vyrovnaný hokej a brankári na oboch stranách mali plné ruky práce. Domácich mohol poslať do vedenia Marián Hossa, ale jeho prudkú strelu z uhla zastavil Nabokov presne na bránkovej čiare. V 10. minúte dvakrát pohrozil Zedník a domáci Halák musel zachraňovať po Afinogenovom pokuse zo 16. minúty. Krátko pred koncom úvodného dejstva však Rusi udreli druhýkrát, keď na modrej napriahol Nikulin a poslal svoj tím do vedenia.

Rýchle tempo neupadlo ani na začiatku druhého dejstva. Najprv tesne minul Hossa a vzápätí Kovaľčuk vo vyloženej pozícii netrafil puk. Potom však rozhodcovia poslali Bartečka na 4 minúty na trestnú a Rusi mali dokonca aj 45 sekundovú výhodu o dvoch hráčov. Hanlonovi zverenci silnému náporu odolali, čo ich zjavne nakoplo a po oslabení ožili. Na ľade pôsobili lepšie a súpera prinútili k chybám v obrane. Tie síce nepotrestali Demitra so Zedníkom, ale v 31. minúte už slovenskí diváci vyskočili zo sedadiel. Demitra zaviezol puk do útočného pásma, našiel Gáboríka, ktorý si položil Nabokova a poslal puk do odkrytej bránky. V 33. minúte už domáci viedli 3:2. Nabokov nezastavil príliš vydarenú strelu Nagya a hneď po góle ho vystriedal Barulin. Nikulin však ešte v 39. minúte využili ďalšiu presilovku o dvoch mužov a na konci dejstva svietilo na ukazovateli skóre 3:3.

V 44. minúte sa po peknej akcii presadil aj ruský kapitán Morozov a „zborná“ išla opäť do tesného vedenia. Následne mali slovenskí hokejisti k dispozícii asi 50 sekundovú presilovkou o dvoch hráčov. Hanlon počas timeoutu rozdal pokyny, no vytúžení vyrovnávajúci gól neprišiel. V ďalších minútach sa hra prelievala z jednej strany klziska na druhú, no ani jeden tím si nedokázal vypracovať gólové možnosti. Slovákom už v závere neostali sily na zvrat a do osemfinálovej fázy idú bez jediného bodu.
Konečná tabuľka A-skupiny (mužstvá nad čiarou už v predstihu postúpili do osemfinálovej fázy):
1. Nemecko 3 2 1 0 0 9:5 8
2. Rusko 3 2 0 0 1 10:9 6
3. Slovensko 3 1 0 0 2 9:9 3

4. Slovinsko 3 0 0 1 2 7:12 1
/v stĺpcoch sú zápasy, víťazstvá v riadnom čase, víťazstvá v nadstavbe, prehry v nadstavbe, prehry v riadnom čase, skóre a body/

Francúzsko – Bielorusko 2:1

Hokejisti Francúzska zdolali v druhom utorňajšom zápase B-skupiny MS v Košiciach Bielorusko 2:1 po predĺžení a vybojovali si tak posledné postupové miesto do osemfinále. O víťazstve Francúzov rozhodol v prvej minúte predĺženia obranca Hecquefeuille.
Francúzi si do osemfinálovej fázy prenesú jeden bod za prehru v predĺžení so Švajčiarskom, naopak Bielorusi absolvujú záchranárske práce. Skupinu vyhrala Kanada pred Švajčiarskom, ktoré zdolala 5:4 po predĺžení.

B-skupina, 3. kolo:
Francúzsko – Bielorusko 2:1 pp (1:0, 0:0, 0:1 – 1:0)
Góly: 13. Treille (Hecquefeuille, Meunier), 61. Hecquefeuille (Da Costa, Treille) – 56. Demagin (Goroško, Michaľov). Rozhodcovia: Partanen, Ronn (obaja Fín.) – Hribar (Slov.), Schulz (Nem.), vylúčení: 4:4 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3968 divákov.

Francúzsko: Huet – Besch, Auvitu, Hecquefeuille, Bachet, Moisand, Roussel, Janil – Treille, Meunier, Bellemare – Tardif, S. da Costa, F. da Costa – Desrosiers, Gras, Henderson – Fleury, Arrossamena, Raux – Romand
Bielorusko: Mezin – Kolosov, Denisov, Korobov, Kosťučenok, Stasenko, Riadinskij, Goroško – Kulakov, Stas, Kosticyn – Ugarov, Grabovskij, Meleško – Demagin, Kitarov, Stepanov – Kovyršin, Michaľov, Pavlovič – Drozd

Slovinsko – Nemecko 2:3

Nemeckí hokejisti vyhrali v záverečnom zápase A-skupiny MS v Bratislave nad Slovinskom 3:2 po predĺžení a nájazdovom rozstrele.
Už pred zápasom bolo jasné, že Nemci do osemfinálovej E-skupiny postupujú ako víťaz základnej A-skupiny a Slovinci budú hrať o záchranu.

Slovinsko – Nemecko 2:3 pp a sn (1:0, 1:1, 0:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 5. Jeglič (Sabolič, Robar), 29. Tičar (Sabolič) – 36. Wolf (Rankel, Hospelt), 46. Schutz (Krueger, Gogulla), +rozhodujúci nájazd Hordler. Rozhodcovia: BALUŠKA (SR), Olenin (Rus.) – Carnathan (USA), Tillerkvist-Jonsson (Švéd.), vylúčení: 6:4 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 8010 divákov.
Slovinsko: Kristan – Kranjc, Kužnik, Robar, Gregorc, Tavželj, Pretnar, Dervarič, Kovačevič – Razingar, D. Rodman, M. Rodman – Jeglič, Tičar, Sabolič – Pance, Pajič, Šivic – Hebar, M. Hočevar, Goličič
Nemecko: Endras – Krueger, Dietrich, Holzer, Braun, Lavallee, Hordler, Goc – Wolf, Hospelt, Rankel – Greilinger, Ullmann, Müller – Tripp, Schutz, Gogulla – Reimer, Barta, Kreutzer – Mauer

Kanada – Švajčiarsko 4:3

Hokejisti Kanady v utorok zdolali vo svojom poslednom zápase B-skupiny MS v Košiciach Švajčiarsko 4:3 po predĺžení a do osemfinále postúpili so ziskom ôsmich bodov z prvého miesta. O víťazstve výberu „javorového listu“ rozhodol 46 sekúnd pred koncom predĺženia obranca Pietrangelo.
Helvéti obsadili so šiestimi bodmi druhú priečku, o treťom postupujúcom tíme rozhodne večerný duel medzi Bieloruskom s Francúzskom.

Kanada – Švajčiarsko 4:3 (0:1, 2:0, 1:2 – 1:0)
Góly: 32. Eberle (Kane), 37. Tavares, 57. Stewart (Ladd, Zajac), 65. Pietrangelo (Zajac) – 13. Diaz (Stancescu, Lemm), 49. Du Bois (Sbisa, Gardner), 59. Ambühl (Vauclair). Rozhodcovia: Jeřábek, Šindler – Gebauer (všetci ČR), Terho (Fín.), vylúčení: 2:5 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 7214 divákov.

Kanada: Reimer – Burns, Phaneuf, Schenn, Methot, Pietrangelo, Gragnani, Scalzo, Colaiacovo – Clutterbuck, Zajac, Ladd – Nash, Duchene, Neal – Eberle, Spezza, Kane – Skinner, Tavares, Stewart
Švajčiarko: Genoni – Diaz, Bezina, Du Bois, Gerber, Furrer, Vauclair, Sbisa – Gardner, Rüthemann, Plüss – Sprunger, Ambühl, Monnet – Lötscher, Trachsler, Moser – Bieber, Lemm, Stancescu