Webnoviny - Rôzne

Cibulková opäť víťazne, SR vedie nad Čínou 3:0

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Slovenské tenistky si rovnako ako vlani zahrajú o účasť v I. svetovej skupine Pohára federácie reprezentačných družstiev žien. Rozhodol o tom ich úspech proti Číňankám vo víkendovom bratislavskom stretnutí 1. kola II. svetovej skupiny ročníka 2010. Po úvodnej nedeľňajšej dvojhre, celkovo tretej, vedú domáce hráčky nezvratne 3:0. Zostávajúca dvojhra a štvorhra budú už len formalitou. Postupový tretí bod získala Dominika Cibulková. Na tvrdom povrchu Premier Latex-Ite pod zatiahnutou strechou v Sibamac aréne NTC pred 2500 divákmi zvíťazila v súboji jednotiek oboch tímov nad Šuai Čang za 78 minút 6:4, 6:1. V sobotu Cibulková zdolala Chan Sin-jun 6:1, 6:4 a Daniela Hantuchová si poradila s Čang 6:0, 6:1.

„Je to úžasný pocit, že sa mi podarilo uspieť aj v druhej dvojhre a zabezpečiť pre Slovensko víťazstvo. Som veľmi šťastná. Nebol to však ľahký zápas. Takéto duely a víťazstvá nám pridávajú na sebavedomí. V prvom sete som na príjme stála na základnej čiare, pretože som nevedela, čo mám od súperky čakať. S kapitánom Matejom Liptvákom sme počas duelu museli meniť taktiku, pretože Číňanka hrala inak ako v sobotu. Kapitán mi veľmi pomohol,“ znela prvá reakcia Dominiky Cibulkovej po víťaznom nedeľňajšom zápase.

Slovenky dosiahli ôsmy triumf z ostatných deviatich vystúpení v domácom prostredí. Tretíkrát v sérii pred vlastným publikom dokráčali k víťazstvu najrýchlejším možným spôsobom, teda cez stav 3:0. Súpera na play-off, ktoré sa uskutoční 24. – 25. apríla, spoznajú v stredu 10. februára na londýnskom žrebe. Dvadsaťročná Bratislavčanka Cibulková, momentálne 30. v počítačovom poradí (bola už aj na 12. mieste), dosiahla svoj 11. úspech vo dvojhre (pri 5 nezdaroch) a celkovo má v najcennejšom drese skóre 12:11. Vlaňajšia premožiteľka vtedajšej líderky počítačového poradia Dinary Safinovej z Ruska Čang (152.) stále čaká na svoj premiérový fedcupový úspech, aktuálne má skóre 0:4.

Ide o premiérový súboj SR a Číny v tejto súťaži. O výhode domáceho prostredia rozhodol dodatočný žreb dejiska v rámci hlavného žrebu 3. júna 2009 v Tenniseu počas parížskeho grandslamového Roland Garros. Držiteľky trofeje zo sezóny 2002 Slovenky figurujú v rebríčku krajín podľa organizujúcej Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) na 13. priečke. Semifinalistkám ročníka 2008 Číňankám patrí 9. pozícia, nastúpili však bez čo i len jedinej hráčky z prvej stovky renkingu WTA. Nová členka Top 10 Na Li vôbec nebola v nominácii, ďalšia semifinalistka januárových Australian Open Ťie Čeng chýba pre zranenie nohy a Šuai Peng operovali minulú nedeľu v Hongkongu slepé črevo. Ázijský tím pod taktovkou kapitána Fu Čonga bude 24. – 25. apríla bojovať o zotrvanie v II. svetovej skupine.

Hráčky SR vedené kapitánom Matejom Liptákom minulý rok v rovnakej fáze PF tiež vo februári Bratislave zvíťazili nad Belgičankami 4:1, potom v aprílovej rekordne dlhej dráme v Limoges podľahli v súperení o elitu Francúzkam tesne 2:3. V II. svetovej skupine sú štvrtý rok v rade. V rokoch 2007 a 2008 zhodne podľahli Češkám a následne sa – úspešne – zachraňovali proti Srbkám, resp. Uzbečkám. Číňanky minulý rok vo štvrťfinálovom 1. kole svetovej skupiny podľahli Ruskám 0:5 a v „prelínačke“ prehrali s Nemkami 2:3. V oboch prípadoch hrali vonku. Za súperkami teda teraz cestovali už na tretí zápas v sérii.

SLOVENSKO – ČÍNA 3:0 po úvodnej nedeľňajšej dvojhre – SR už má istotu postupu do aprílového zápasu o účasť v I. svetovej skupine 2011 Dominika Cibulková – Šuai Čang 6:4, 6:1 za 78 minút (50, 28)

Sobotňajšie výsledky: Dominika Cibulková – Chan Sin-jun 6:1, 6:4 za 85 minút (35, 50) Daniela Hantuchová – Šuai Čang 6:0, 6:1 za 50 minút (20, 30)

Zostávajúci program: Dvojhra: Kristína Kučová – Chan Sin-jun Štvorhra: Kristína Kučová, Magdaléna Rybáriková – Šuai Čang, Chan Sin-jun