Aktualizované Správy

Budúcnosť Cvernovky je v rukách krajských poslancov. Kam sa presunú kreatívci?

Ekosystém Cvernovky, ktorý zastupuje Nadácia Cvernovka, môže ostať zachovaný len v prípade, že sa bez problémov celý prenesie do nových priestorov.

Ilustračný obrázok k článku Budúcnosť Cvernovky je v rukách krajských poslancov. Kam sa presunú kreatívci?
Zdroj: TASR

V budove bývalej Strednej odbornej školy (SOŠ) chemickej na Račianskej ulici v Bratislave vznikne Centrum kreatívneho priemyslu. Rozhodli o tom na svojom rokovaní poslanci Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ktorí schválili prenájom areálu bývalej školy Nadácii Cvernovka.

Jej umelci a kreatívci musia totiž do konca júla opustiť svoje ateliéry v budove Pradiarne bratislavskej Cvernovky.

Kreatívny priemysel v Bratislave

Kreatívne centrum by malo podporovať talent a potenciál profesionálov z oblasti kreatívneho priemyslu, a to najmä začínajúcich umelcov, kreatívcov, IT vývojárov a výskumníkov.

Čítajte tiež: Podľa Freša by mal ekosystém Cvernovky zostať zachovaný. Bratislavská župa pomôže konkrétnymi krokmi

Centrum bude prístupné verejnosti, konať sa tu majú tiež kultúrne a spoločenské programy a tráviť voľný čas by mohli v areáli tráviť aj deti i mládež. Konať sa tu budú výstavy, prednášky, osvetové akcie, koncerty či knižný festival.

„Týmto krokom BSK dal najavo, že reaguje na potreby a výzvy dnešnej doby, že sleduje, čo sa deje v Európe a považuje to za štandard,“ skonštatovala riaditeľka odboru cestovného ruchu a kultúry Úradu BSK Zuzana Šajgalíková.

Dôležitý rozvojový projekt

Zástupcovia Nadácie Cvernovka považujú tento projekt za jeden z najdôležitejších rozvojových projektov v tomto regióne. „Absolútne verím, že to bude úspešná vec. Teraz si treba len vyhrnúť rukávy a ísť do toho,“ povedal Viliam Csino. Branislav Čavoj podotkol, že potenciál, s ktorým pracujú, nie je viazaný na konkrétnu budovu či areál.

„Preto sme radi, že BSK nám ponúkla priestor na Račianskej ulici. Je to totiž otvorený projekt, chceme týmto podporovať všetkých talentovaných kreatívnych ľudí,“ skonštatoval.

BSK prenajme Nadácii Cvernovka na 25 rokov budovu školy, garáže či tunajší sklad. Budovu internátu prenajme na jeden rok, pričom Nadácia Cvernovka je povinná v tejto lehote predložiť na prerokovanie krajským poslancom projekt využitia internátu na ďalšie obdobie. Ak ho schváli Zastupiteľstvo BSK, doba nájmu internátu sa predĺži na 25 rokov.

Potrebné prostriedky

Nájomné za školu je 60-tisíc eur ročne. Za internát, garáž, sklad či pozemky je vo výške jedného eura ročne. Nadácia Cvernovka musí počas doby nájmu vynaložiť vlastné finančné prostriedky na udržanie budovy školy v prevádzkyschopnom stave, a to v celkovej predpokladanej výške 740-tisíc eur.

Čítajte tiež: OBRAZOM: Cvernovka končí a s ňou aj desiatky umelcov a ich tvorivé zázemie

V prvom roku musí vynaložiť na sprevádzkovanie budovy 350-tisíc eur. Kontrola vynaložených prostriedkov sa bude uskutočňovať každoročne formou znaleckých posudkov. V prípade, ak Nadácia Cvernovka preukázateľne preinvestuje vlastné finančné prostriedky, záväzok 740-tisíc eur sa započíta do výšky nájomného za budovu školy.

Budova bývalej chemickej priemyslovky už viac ako šesť rokov neslúži pôvodnému účelu, je dlhodobo nevyužívaná a prázdna a snahy BSK o predaj boli opakovane neúspešné. V priebehu roka 2015 sa technický stav budovy výrazne zhoršil.

Nadácia Cvernovka

Nadácia vznikla v roku 2015 z iniciatívy Šymona Klimana, Viliama Csina, Borisa Meluša a Branislava Čavoja s cieľom vybudovať z Cvernovky centrum kreatívneho priemyslu, kultúry a spoločenského rozvoja nadmestského významu.

Čítajte tiež: Cvernovka by sa mohla premeniť na centrum kreatívneho priemyslu a kultúry. Plánuje to novovzniknutá Nadácia Cvernovka

Umelcom a kreatívcom združeným v nadácii však končí nájom priestorov v budove Pradiarne bývalej továrne na výrobu cvernových nití. Súčasný majiteľ objektu pristúpil k dohode o výpovedi z dôvodu havarijného stavu budovy a nevyhnutnosti rekonštrukcie, ktorej musí predchádzať pamiatkový výskum. Nadácia musí priestory opustiť do konca júla.

V budove Cvernovky od svojho vzniku v roku 1903 do 2003 fungovala továreň na výrobu bavlny vyvážanej do celého sveta. Neskôr bola Cvernovka vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku a stala sa sídlom mladých architektov, dizajnérov, výtvarníkov, filmárov, vývojárov, kreatívcov či divadelníkov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM